Turk Reach Gerçek Kayıt Liderlik Kaydı Kkdik ; Kimyasalların Kaydı ve Ön Kayıt

 

Kimyasalların kaydı , ön kayıt mevzuat , yönetmelik linkine buradan ulaşabilirsiniz .

Kkdik Regulation ; üstteki linkten ulaşabilirsiniz.

KİMYASAL KAYIT VİDEOMUZA buradan ulaşabilirsiniz

Halihazırda Türk makamları, Türkiye’ye 1 ton/yıl veya daha fazla üretilen/ithal edilen tüm kimyasal maddelerin ön kayıtlarını kabul etmektedir. KKIDK’ya (Türkiye REACH) göre kimyasal maddeler için ön kayıt son tarihi yakında yaklaşıyor ve şu anda 31 Aralık 2020 olarak belirlendi. 31 Aralık 2023’e kadar olan kayıt için ek süreden yararlanmak için ön kaydın tamamlanması gerekiyor. son teslim tarihinden önce. gerçek kayıt başlamak üzere.
KKDIK yönetmeliği 23 Haziran 2017 tarihinde yayınlanmış ve 23 Aralık 2017 tarihinde resmi olarak uygulamaya konmuştur. Türkiye’de yetkili makam Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’dır (ÇŞB). KKDİK, Kimyasal Maddelerin Tescili, Değerlendirilmesi, Yetkilendirilmesi ve Kısıtlanması’nın Türkçe çevirisinin kısaltmasıdır. Yönetmelik, AB REACH yönetmeliğine göre modellenmiştir ve yapısı ve veri gereksinimleri açısından birçok benzerliği paylaşmaktadır.2021 in son çeyreğinde gerçek kayıtlar için firmalar harekete geçiyor. lider kayıtçılar kayıtlarını tamamlamak üzere. sistem kayıtları kkdik için gerçek kayda açılıyor.

Kayıt kapsamı, EU REACH ile aynıdır. Yükümlülük aşağıdakiler için geçerlidir:

1. Tonaj, madde cinsi vb. ne olursa olsun 1 ton/yıl ve üzeri üretim/ithalat yapılan tüm kimyasal maddeler;
2. 1 ton/yıl veya daha fazla miktarda bulunan karışımlardaki maddeler;
3. Normal veya öngörülebilir kullanım koşulları altında salınması amaçlanan ve toplamı 1 ton/yıl veya daha fazla olan eşyalardaki maddeler;
4. Aşağıdaki durumlarda bir polimerin monomerik birim(ler)i veya diğer reaktif birimleri:
(a) Polimer, %2 (a/a) veya daha fazla monomerik madde(ler)den veya monomerik birimler ve kimyasal olarak bağlı madde(ler) formundaki madde(ler)den oluşur.
(b) Monomer madde(ler)in veya diğer madde(ler)in toplam miktarı 1 ton/yıl veya daha fazladır.

Kayıt bir Türk üretici/ithalatçı tarafından yapılmalıdır. Ancak, yabancı işletmeler ithalatçının yükümlülüklerini yerine getiren Türkiye’de yerleşik tek temsilci atayabilir. VEYA atama, EU REACH ile aynı süreçtir.
Son başvuru tarihinden önce ön kayıt numarasını alan işletmeler, 31 Aralık 2023 tarihine kadar kayıt süresinden yararlanabilirler. Yani bu süre içinde kimyasal maddelerini Türkiye’ye üretebilir/ithal edebilirler. Ancak, işletmelerin 1 Ocak 2024’ten önce kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir, aksi takdirde artık Türkiye’ye üretim/ithalat yapma hakları kalmayacaktır.

Ön kayıt için zorunlu bilgiler arasında madde adı, CAS numarası, EC numarası, madde yapısı vb. yer alır.

C&L Bildirimi

C&L bildirimi, Türkiye’deki tehlikeli kimyasalların sınıflandırılması ve etiketlenmesi için geçerlidir. Kimyasal madde tehlikeli kriterleri karşılıyorsa, üretim/ithalat tarihinden itibaren 1 ay içinde C&L bildirimi yapılmalıdır. Türkiye’deki SEA Yönetmeliği (28848), AB’deki CLP ile uyumludur. C&L bildirimleri, Çevre Bilgi Sisteminin (ÇBS) KKS aracı aracılığıyla gönderilebilir ve bir ESBS hesabının oluşturulması gerekir. Ancak, yalnızca bir Türk üretici/ithalatçı C&L bildirimi gönderebilir. Ön kayıt yükümlülüğü C&L bildirimi kapsamında yerine getirilir.

Kimyasalların kaydı değerlendirilmesi izni kısıtlanması kısacası kkdik gereğince Kimyasallarınızın Ön Kayıtlarını yaptırdınız mı ?

Kimyasalların kayıtları ve kimyasalların ön kayıtları ; kimyasal kayıt sistemi kks kkdik üzerinden yapılmaktadır. En çok sorulan sorulardan bir tanesi , ürünlerimin kimyasal kayıtlarını yaptırmadım , ithalat işlemlerim duracak mı ? yoksa kkdik için son bir ön kayıt süresi var mı ? kkdik için muafiyetten faydalanabilir miyim ?

Bilindiği gibi kimyasalların ön kaydı yapılmadan , piyasaya arz edilemez. kkdik imalat veya ithalat durumunda kimyasallarınızın kayıtlarını yaptırmalısınız. kkdik için ürünleri mi kaydedeceğiz yoksa kimyasallarımı , şeklinde sorular oldukça fazla gelmektedir, her bir üründeki cas numaraları kayıt altına alınmaktadır, kimyasallarınızın içerisinde ki cas numaraları kayıt edilmektedir , ürününüz muaf olabilir, muafiyet yazısı istiyebilirsiniz, ön kayıt hizmetleri , ön kayıt öncesi gereken ön incelemeler , kkdik kimyasal kayıtlar hakkında merak ettikleriniz ve sorularınız için tarafımıza ulaşabilirsiniz.kkdik regulation , kkdik mevzuatı,kkdik  only representative.

Kkdik , Turk Reach , Or , Tek temsilcilik , kimyasal danışmanlık . profesyonel kkdik reach kimyasal danışmanlık hizmetleri 

Kkdik ön kayıt , kkdik tek temsilcilik , turk reach hizmeti , or ,  sds hazırlanması , material safety data shhet , kimysal danışmanlık , kimysalların kaydı , kimsysal değerlendirme uzmanı .kdu , profesyonel kimyasal danışmanlığı , reach kaydı , kkdik muafiyet yazısı , reach deklorasyon yazısı. kimyasal belgelendirme , kimyasalalr için avrupa uyum mevzatları , kimyasalların etiketlenmesi , tehlike bildirimleri ,clp ve sea kayıtları , kkdik turk reach chemical consultancy. lider kayıtçı olmak için bize ulaşın. kkdik lider kayıt işlemleri

Whatsapp Destek
Whatsapp Destek
Kavi Danışmnlık
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?