Tapa Danışmanlığı

 

KAVİ DANIŞMANLIK TAPA DENETİMİ 

TAPA DENETİMİ

TAPA 1997 ‘ de  Amerika Birleşik Devletleri tarafından kurulmuş ve 1999 ‘ den beri AB ülkelerinin lider gelen lojistik şirketleri  aracığıylada  sürekli olarak ta kullanılmaya başlanmış bir güvenlik standardizasyon uygulamasıdır. TAPA lojistik uygulamaları  çoğunluk olarak  karıştırılan   silah , uyuşturucu ve insan Kaçakçılığı gibi suçların yanı sıra, gasp , hırsızlık vb. gibi nakledilen ürünlerin de güvenliğini sağlayacak asgari çözümlerini üretmektedir. TAPA Lojistik uygulamalarında naklin başlangıcından itibaren müşteriye teslimine kadar olan sürecin güvenliğini kontrol etmeyi hedeflemiştir .  bu sebeple  birden fazla güvenlik faktörünün  inceliklerini belirler. Kargo araçlarının eskort takibinden, depolama sahalarının güvenlik yeterliğine kadar  çalışan , elektronik sistem ve dış perimetrik yapı vb. gibi bir çok güvenlik detayı TAPA ile standart hale getirilmiştir. TAPA güvenlik standartları üç belge altında toplu hale getirilmiş A   B   C   güvenlik standart belgeleri adı altında belgelendirme yapılmaktadır. C güvenlik standardı asgari güvenlik çözümlerini bulundurmakta B orta Seviye güvenlik seviyelerini bulundurmakta .  ve A güvenlik standardı ise yüksek güvenlik seviyesini göstermektedir .

TAPA ‘ nın başlangıç serüveni

1990 yılından sonra sınırların ortadan  kaldırılmasıyla birlikte getirdiği terör faaliyetleri , hırsızlıklar, tırlarla kaçak insanların taşınması ve benzeri gibi tırlarla kaçak insanların taşınması ve benzeri uluslararası ve ulusal lojistik sektörünü Olumsuz yönde etkilemesi sebebiyle ; ileri teknoloji ürünleri üreten firmaların güvenlik arayışlarını ilerledikçe arttırdı . İngilizce söylenimiyle  The Technolgy Asset Protection Association olarak geçmektedir . Türkçesi ise  Teknolojik Varlıkların Korunması Birliği diye geçmektedir . Bu organizasyona ilk  başta Amerika’da (TAPA US) Mart 1997 yılında karşılaiıyoruz . Birliğin oluşmasındaki ilk adımlar ise Compaq Bilgisayar şirketinde görev yapan güvenlik müdürünün nakliye organizasyonları sırasında yaşanan hırsızlıkların azaltılması hususunda çalışmalara başlamasıyla atılıyor. Transit yol üzerinde yaşanan kayıplar, çekilmez duruma  gelen maliyetler, sigorta masrafları ve müşteri memnuniyetsizlikleri sebebiyle Compaq bilgisayar şirketine bir adım daha  atma ihtiyacını  doğurdu. (örnek olarak ise : Müşteriye yapılan geri ödemeler Amerika’da parça başına 9.07$ , Avrupa’da ise 11.07$ )Compaq güvenlik müdürü, bu  alanda faaliyet gösteren diğer kuruluşlarla  iletişime geçmek, benzer sorunlara alınan  değişik çözüm örneklerini  bularak  çalışmalarını başlatmış . Intel, Sun Microsystem, Dijital Eq. Corp ile yapılan bençmarklar sonucunda ortaya Intel kuruluşunun zaten  bulunan bir sistemle sorunu çözmeye çalıştığı sonucu  ortaya çıktı. Intel kurduğu bu güvenlik sistemini diğer kuruluşlarla da  onaylayınca da TAPA organizasyonunun ilk   adımları atılmış oldu. Bu sektörün dev üreticileri aralarındaki toplantılarda sorunları bulundu ve  ne tür çözümler üretebileceğini tartıştı. Kuruluşa zaman bazında katılımlar artınca bir çatı altında yani TAPA adında  toplanmaya başlanıldı. TAPA’nın ilk  hedefi belirlenen kriterler  kapsamında alınacak güvenlik önlemlerini sektörü kapsayacak  türde genişletmek ve zaman  bazında bu kılavuz dokümanın tetkik edilebilecek bir standarda dönüştürmek ve belgelendirmek oldu. TAPA şu  zaman itibariyle yaklaşık 100 üyenin temsil ettiği 46 firmadan oluşmaktadır. TAPA ya örnek olarak 3COM, Advanced Micro Devices, Sun Systems  Amgen Security, Dell Computers,  Cisco Systems IBM   Intel, Angram Micro, Motorola, , Hewlett Packard, Nike , Nortel Networks , Philips, Acer, Lexmark,  Sony,. Vb gibi  kuruluşlar  söylenilebilir .

TAPA NEDEN KURULDU ?

23 Eylül 1998 ‘ de ise TAPA Amerika’da kurulan bu organizasyonu Avrupa’da şubelerine de tanıtma sonucuna vardı . ve Amsterdam’da bir toplantı düzenledi.

Bu toplantı sonucunda ise bu bilgilerden faydalanan Avrupalı şubeler, 9 Aralık 1998 yılında  Londra’da Avrupa Güvenlik Toplantısını organize ettiler ve TAPA Avrupa’da HTFSG olarak kuruldu.  Fakat peş peşe yapılan toplantılar sonucunda 12 Nisan 1999  yılında kendilerine TAPA-EMEA olarak adlandırmayı seçtiler . böylece adını sürekli duyduğumuz veya duyacağımız TAPA-EMEA organizasyonu kurulmuş oldu .

TAPA-EMEA üyelerine baktığımızda ise AMD, Fujitsu,  Cisco system, 3Com, Dell, Samsung ,   Ericson, Gateway, HP, IBM  Apple Computer,   Motorola,  Nokia,  , Intel Corp.    Philips , Seagate  ,Oracle,   ve Sun firmalarını görmekteyiz.

Whatsapp Destek
Whatsapp Destek
Kavi Danışmnlık
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?